Soňa

Soňa

V deň nášho 10. výročia svadby mi môj manžel oznámil, že už ku mne nič necíti, a že svoju budúcnosť chce zdieľať s niekým iným. Ostala som sama so 4 malými deťmi, bez práce, finančných prostriedkov, bez strechy nad hlavou. Celý svet sa mi zrútil. Bola som v šoku. Navštívila som akademických odborníkov ako psychológov, partnerských poradcov, psychiatra, i rôznych senzibilov.

Všetci hovorili to isté, to chce čas, všetko prebolí. No ja som nemohla čakať. Podľa odbornej literatúry sa človek po rozchode alebo strate partnera dostáva do rovnováhy po 3-4 rokoch. Ale ja toľko času nemám, mám predsa 4 malé deti, ktoré odo mňa očakávajú, že budem silná mama, ktorá všetko zvládne. Musím sa o ne postarať finančne, fyzicky a hlavne emocionálne. Ale ako? Bola som zmätená, plná bolesti, hnevu i strachu.

Kamarátka mi povedala o Viki ako o silnej žene, ktorá pozná svoju hodnotu, vie čo chce a vie si to i vziať. Bola som dosť skeptická, veď som už navštívila toľko “expertov a poradcov”. Ale nakoniec sme sa spolu stretli na osobnej konzultácií. A bolo to iné ako doposiaľ. Viki bola iná. Ak čakáte, že po návšteve sa váš život zmení na raj na zemi, tak ste na zlej adrese. Viki vám nedá liek na šťastie. Ona totiž neradí ani nekritizuje, nerieši, nepritakáva ani neľutuje, len sedí a počúva. Potom sa vás spýta tu správnu otázku alebo vám povie krátky príbeh zo skúsenosti a vy zrazu máte na problém úplne iný nadhľad. Pomôže vám zložiť si klapky z oči a vy sami si postavíte mozaiku svojho šťastia.

Viki mi pomohla sa lepšie orientovať v Labyrinte mojich emócií ako hnev, láska, strach, nenávisť, krivda, sebaúcta, ktoré burcovali moje vnútro a nedovolili mi pokojne spávať. Svojou intuiciou mi otvorila oči k sebapoznaniu a sebaúcte.

Vysvetlila mi rozdiel medzi citovou závislosťou a láskou. Pomohla mi sa zbaviť blokov a opäť sa nájsť. Nevyriešila za mňa moje problémy ani mi neukázala cestu ktorou ísť, len zmenila môj pohľad na problém. Cítim sa šťastná a vyrovnaná ako som už dlho nebola. A ak som šťastná a spokojná sama so sebou zvládnem všetko.

S manželom sme ešte stále v rozvodovom konaní. Ale moje vzťahy k nemu sa zásadne zmenili. Odpustila som mu za zradu i bolesť, ktorú mi spôsobil. Svojím spôsobom ho milujem, veď je otcom mojich detí a prežili sme spolu nádherne chvíle. Prajem mu nech sa mu v novom živote darí a nech je tak šťastný ako ja. I sebe som odpustila za chyby, ktorých som sa v manželstve dopustila, veď ako sa hovorí “k tancu je potrebné dvoch.” Beriem si z nich ponaučenie do budúceho vzťahu.

Dodnes sme s Viki v telefonickom kontakte (bývam v zahraničí). Stala sa mojim mentorom a ak sa mi opäť vrátia “čierne myšlienky” alebo ma zaplaví emočná búrka, je to ona, ktorá ma postrčí na to správne miesto. Naše spoločne duchaplné rozhovory ma neustále obohacujú a inšpirujú k osobnému rastu. Viki, ďakujem, že si vstúpila do môjho života.